poniedziałek, 24 kwietnia 2017

"Wiosna pełna tajemnic" Lisa Kleypas - RECENZJA

Czy pewne tajemnice są w stanie zniszczyć miłość?


"Wiosna pełna tajemnic"
Autor: Lisa Kleypas
Wydawca: Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Ilość stron: 310
Data wydania: 21.03.2017r.
Kochani post miał pojawić się już w czasie Świąt, ale niestety tygodniowy brak prądu mi w tym przeszkodził, co zapewne przeczytaliście na Instagramie, ale już wszystko jest w normie i wracam z postami :) 


"Wiosna pełna tajemnic" to moje pierwsze spotkanie z twórczością Lisy Kleypas i jeżeli każda z książek tej autorki jest napisana w tak niesamowity sposób, to koniecznie muszę je wszystkie przeczytać!
Autorka posługuje się bardzo lekkim przyjemnym językiem, który mimo tego, że zawiera liczne zwroty grzecznościowe i oficjalne wypowiedzi, gdyż akcja powieści ma miejsce w czasach kiedy to arystokracja i zamożne dwory rządziły światem, nie sprawia nam to żadnego problemu. Wręcz historię tę pochłania się w jeden wieczór.
Od samego początku do końca powieść utrzymana jest w przyjemnym klimacie dawnych czasów, gdzie najważniejsza była dworska etykieta i to, aby córka została dobrze wydana za mąż. 
A skoro mowa już o zamążpójściu :) to główną bohaterką powieści jest młoda Daisy Bowman, która woli pochłaniać książki w zawrotnym tempie i żyć w świecie marzeń niż uganiać się za mężczyznami. Niestety cierpliwość jej ojca ma swoje granice i dziewczyna w ciągu 3 miesięcy musi znaleźć odpowiedniego kandydata na męża. Jednak jeżeli to nie nastąpi, ojciec sam znajdzie dla niej idealnego męża. 


Rodzina Daisy jest bardzo zamożna, gdyż jej ojciec jest właścicielem dużych zakładów przemysłowych, dlatego też dziewczyna wątpi w prawdziwe uczucie, uważa że każdy z możliwych kandydatów będzie po prostu chciał się wzbogacić, niż wziąć ją za żonę z powodu prawdziwego uczucia. 
Daisy ma bardzo bliskie kontakty ze starszą siostrą, która aktualnie spodziewa się dziecka i pomaga jej przeżyć tyradę ojca. Niestety podróże, odwiedziny na licznych dworach oraz bale nie dały żadnych efektów, Daisy nie wykazuje żadnego zainteresowania mężczyznami, bowiem ma wizję idealnego mężczyzny i jak do tej pory żaden z napotkanych nie spełniał jej warunków. Ojciec dziewczyny nie traktuje jej poważnie, uważa że głupieje przez te wszystkie książki, które czyta, zamiast zająć się prawdziwym życiem. Mimo tego, że Daisy lubi czasem pobujać w obłokach, jest bardzo inteligentną i rezolutną młodą kobietą. 

Niestety czas upłynął i ojciec sprowadza do domu swojego kandydata na męża. Jednak ani Daisy ani jej siostra nie są zadowolone, kiedy dowiadują się kto jest wybrankiem ojca. Okazuje się, że to ten "wątły szczypior" Matthew Swift, który już od kilku lat pracuje w firmie ojca. Natomiast Pan Bowman pragnie by Matthew przejął po nim firmę, gdyż jego synowie się do tego nie nadają. 
Dziewczęta pamiętają Matthew jako szczupłego, niezbyt urodziwego młodzieńca, który miał bardzo dobrą rękę do interesów. Niestety nie widziały go dość sporo czasu, wiedzą tylko tyle, że stał się rozchwytywanym człowiekiem interesów, który w tak młodym wieku dorobił się dużego majątku.
Kiedy młodzieniec przyjeżdża na spotkanie z rodziną Bowmanów, nie wie w co chce go wkręcić szef.
Gdy dochodzi do spotkania tej dwójki młodych ludzi, Daisy nie może uwierzyć, że stoi przed Matthew. Młodzieniec strasznie się zmienił i teraz kobiety zachwycają się jego urodą jak i dobrze zbudowaną sylwetką.
Niestety Matthew nie jest zadowolony z powodu, dla którego został zaproszony w odwiedziny. Dowiadujemy się, że już od dłuższego czasu darzy Daisy pewnym uczuciem, ale wiedział, że nie ma żadnych szans na jakiekolwiek bliższe relacje. Jednak jest przekonany, że nie poślubi jej ze względu na pieniądze, czy też nawet miłość, ponieważ tajemnica jaką skrywa nie pozwoliłaby im na normalne życie.


Autorka stworzyła bardzo barwne postaci, a każda z nich zachwyca swoim charakterem i mądrymi  wypowiedziami. Humoru w całej powieści również nie zabraknie, dialogi są genialne, bardzo inteligentne jak i prowokacyjne ze szczyptą ironii. A przekomarzań naszej dwójki bohaterów nie da się nie lubić :). Każdy wie czego pragnie i na każdym kroku stara się to zaznaczyć. 
Powieść również jest przepełniona przeuroczymi sytuacjami kiedy to nasi bohaterowie walczą sami ze sobą, aby powstrzymać się przed okazywaniem sobie uczuć, a wtedy te najdrobniejsze gesty wywołują największe emocje.

Jak się okazuje Daisy zaczyna darzyć Matthew głębszym uczuciem. Dwójka ta będzie walczyć z ogromną siłą przyciągania co sprawi, że pewne zasady etykiety zostaną złamane, ale czego się nie robi dla tak silnego uczucia? I jak Matthew ma udowodnić, że nie został namówiony do tego ślubu?

Miłość, intrygi i prowokujące zachowania, sprawią, że życie Daisy i Matthew stanie się coraz bardziej burzliwe, a kiedy pewna tajemnica wyjdzie na jaw, ich uczucie zostanie wystawione na pewną próbę. A wartka akcja i błyskotliwe opisy miłosnych rozterek naszych bohaterów pochłoną nas do świata "Wiosny pełnej tajemnic"

Czy Daisy pokocha Matthew? Czy czeka ich wspólna przyszłość? I co takiego ukrywa Matthew?
Czy walka jaką toczą ze swoim uczuciem przyniesie jakiekolwiek efekty?

Koniecznie musicie się dowiedzieć i poznać perypetie naszych bohaterów, gdyż silne emocje jak i dawka humoru gwarantowane :). Mnie ta historia oczarowała i z przyjemnością do niej powrócę.


Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka.

2 komentarze:

  1. Oh, już jestem oczarowana książką a znam ją na razie tylko z Twojej recenzji :)

    OdpowiedzUsuń