wtorek, 5 grudnia 2017

"Wróć, jeśli masz odwagę" Estelle Maskame - RECENZJA

Na ile każdy z nas ma odwagi, aby zmienić rzeczywistość?


"Wróć, jeśli masz odwagę"
Autor: Estelle Maskame
Wydawca: Wydawnictwo Feeria Young
Ilość stron: 350
Data wydania: 8.11.2017r.


Kolejna powieść autorstwa Estelle Maskame za mną i kolejny raz nie jestem zawiedziona. Autorka pisze niezwykle wciągające historie młodzieżowe, które poza wątkiem miłosnym poruszają również inne bardzo ważne aspekty w naszym życiu, takie jak rodzina i relacje w niej występujące, uzależnienia, czy zdrowie. "Wróć, jeśli masz odwagę" to bardzo subtelna historia opowiadająca losy grupki przyjaciół oraz ich rodzin.  
Język autorki jest lekki i przyjemny co sprawia, że bardzo szybko pochłaniamy kolejne strony powieści. Następnym plusem jest to, że autorka nie męczy nas przesadnie długimi opisami, a całość została przedstawiona w przystępny dla każdego sposób, a wartka akcja sprawia, że czytamy tę historię z ogromną przyjemnością. 


W powieści poznajemy losy 17-letniej Kenzie oraz jej przyjaciół Will'a, Holdena, Jaden'a oraz Dani. Wszyscy są uczniami tego samego liceum w małym miasteczku Windsor i każde z nich łączy jedno wydarzenie, które zmieniło ich życie na zawsze.  
Autorka stopniowo ujawnia pewne tajemnice dotyczące życia każdego z bohaterów i dzięki temu od samego początku utrzymuje czytelnika w napięciu, gdyż koniecznie musimy się dowiedzieć, co takiego się wydarzyło. Przyznam szczerze, że byłam nieco zaskoczona pomysłem na fabułę i jej rozwojem, ale jak najbardziej autorka w umiejętny sposób poprowadziła całą historię.

Kiedy na początku poznajemy Kenzi możemy zauważyć, iż dziewczyna cały wolny czas spędza w towarzystwie chłopaków, bo jej najlepsi przyjaciele to Will i Holden. Kenzi aktualnie nie ma przyjaciółki, dlatego tym bardziej byłam zainteresowana jej życiem i powodem, dla którego przyjaźni się tylko z tą dwójką. Jak się okazuje, jeszcze rok temu jej najlepszą przyjaciółką była Dani, a jej brat bliźniak Jaden był dla niej bardzo bliski. Jednak wszystko się zmieniło i teraz trójka ta, nawet się ze sobą nie wita, ale dlaczego?

Jakie wydarzenie mogło tak bardzo wpłynąć na ich przyjaźń?


Przed rokiem rodzinę Jaden'a oraz Dani spotkała ogromna tragedia, tak wielka, że pozostała ona na ustach mieszkańców miasteczka jeszcze rok później. Życie tej dwójki uległo diametralnej zmianie, Jaden i Dani zmienili dotychczasowe nawyki i pozostali w cieniu tragicznych wydarzeń, co sprawiło, że wszyscy znajomi zerwali z nimi kontakt. Tylko dlaczego nawet ich najbliższa znajoma Kenzie odwróciła się do nich plecami?

Jak się okazuje Kenzie miała bardzo dobry powód, aby to zrobić. Tylko dlaczego okazała się być tak słaba? W rodzinie dziewczyny podobna tragedia miała miejsce cztery lata temu, ale jej skutki są odczuwalne aż do dziś. W dodatku jej rodzice stali się zupełnie innymi osobami i wciąż są pogrążeni w rozpaczy, a matka dziewczyny zaczęła nadużywać alkoholu i niestety wymyka się jej to spod kontroli. Jaki stosunek ma do tego Kanzie i jej ojciec? Koniecznie musicie się dowiedzieć!

Jednak pewnego dnia następuje przełom i nasza bohaterka będzie musiała porozmawiać z Dani jak i Jaden'em. Czy dawni znajomi jej wybaczą? Czy nadal będą w stanie być znajomymi? I czy Kenzie nadal czuje coś do Jaden'a?Relacje tej trójki będą musiały na nowo wskoczyć w znany im tor, a zaufanie jakim będą chcieli się obdarzyć będzie musiało poczekać na odpowiedni moment, aby odnowić uczucia jakie kiedyś ich łączyły. Kenzie nie była w stanie towarzyszyć przyjaciołom w trudnym okresie przez wgląd na rozpacz, która panuje w jej rodzinie. Dziewczyna nie byłaby w stanie znieść tego bólu, ale czy tak łatwo mogła zapomnieć o swojej miłości?

Kiedy Kenzie i Jaden ponownie ze sobą zaczynają rozmawiać, uczucie które połączyło ich przed rokiem, na nowo się odrodziło. Teraz mimo wszystko tę dwójkę przyciąga do siebie nieznana siła. Ich relacja ulega odnowieniu i staje się coraz silniejsza. 
Bardzo spodobało mi się to, że autorka postawiła na subtelność i relacja naszych bohaterów była bardzo delikatna, a zarazem i głęboka. Jaden okazał się być wspaniałą postacią, pełną ciepła, wyrozumiałości i poczucia humoru. Ich uczucie stopniowo nabierało siły i było poddawane pewnej próbie, gdyż kiedy pewne sekrety wyszły na jaw nie wszystko wydawało się już tak proste.

Ból, tęsknota, cierpienie i miłość?

Nasi bohaterowie będą musieli zmierzyć się z tym co najgorsze, ale kiedy pewne fakty wyjdą na jaw, wszystko ulegnie zmianie.

Czy Jaden będzie w stanie wybaczyć Kenzi? Czy Dani zaufa swojej byłej przyjaciółce? I dlaczego Will oraz Holden nie chcą przebywać w towarzystwie bliźniaków Hunter?

Kochani koniecznie musicie poznać tę historię! Estelle Maskame przygotowała dla nas przyjemną młodzieżówkę poruszającą trudne tematy i pokazującą nam jak ważne jest zaufanie, bo bez niego żadna znajomość nie będzie w stanie normalnie funkcjonować.

Zakończenie ogromnie mnie zaskoczyło i mam nadzieję, że już niebawem pojawi się kontynuacja tej historii, gdyż pewne wydarzenia nie zostały wyjaśnione i koniecznie muszę się dowiedzieć co będzie dalej :).


Za egzemplarz do recenzji dziękuję księgarni internetowej dadada.pl 💓


http://dadada.pl/

5 komentarzy:

 1. Cieszę się, że wreszcie czytam pozytywną recenzję o tej książce. Mam ją dostać przy okazji booktour'u i jak dotąd trafiałam na opinie raczej odradzające, lecz teraz widzę światełko w tunelu :)

  OdpowiedzUsuń
 2. A jak dla mnie ta książka jest chyba najsłabsza z dorobku autorki :/ Nie mogę powiedzieć do końca, że była słaba bo jednak było w niej dużo wątków, które mi się spodobały i mnie zaciekawiły. Jednak po prostu to już nie ta sama Estelle co na początku... Ale i tak miło mi się ją czytało i na pewno ciepło będę tą książkę wspominać :)
  Buziaki,
  Katherine Parker - About Katherine

  OdpowiedzUsuń
 3. Cudne zdjęcia! *.*
  Może kiedyś przeczytam :D
  Buziaki! :* Dolina Książek

  OdpowiedzUsuń
 4. Mi niestety książka bardzo się nie spodobała, nawet nie doczytałam jej do końca, tak mnie męczyła. Dałam radę zaledwie przejrzeć zakończenie, które dalej mnie nie satysfakcjonowało :/

  Pozdrawiam, Jabłuszkooo ♡
  Szelest Stron

  OdpowiedzUsuń
 5. Potwierdzamy - koniecznie musicie poznać tę historię! Książka porusza bardzo trudne tematy, ale z całą pewnością warto po nią sięgnąć. Również liczymy na kontynuację i przyłączamy się do poleceń! Świetna recenzja! :)

  OdpowiedzUsuń