środa, 28 lutego 2018

"Słońce i jej kwiaty" Rupi Kaur - RECENZJA


Więdnięcie, opadanie, zapuszczanie korzeni, wschodzenie i rozkwitanie...

"Słońce i jej kwiaty"
Autor: Rupi Kaur
Wydawca: Wydawnictwo Otwarte
Ilość stron: 252
Data wydania: 28.02.2018r.
Po fenomenalnym tomiku "Mleko i miód" przyszedł czas na "Słońce i jej kwiaty", jak myślicie, czy twórczość Rupi Kaur nadal zachwyca? Jedno jest pewne - Rupi pisze z głębi serca i każdy napisany przez nią utwór, nawet ten o najprostszej czynności może wywołać ogromne emocje. W tym tomiku autorka zwraca jeszcze większą uwagę na kobiecość. Wyraźnie podkreśla to co powinno być w naszym życiu najistotniejsze i w subtelny jak i odważny sposób radzi jak zmienić swoje życie na lepsze. Na swój wyjątkowy sposób przekonuje, że podobnie jak kwiaty ludzie też muszą czasem zwiędnąć, by rozkwitnąć na nowo. 


Autorka porusza wiele istotnych tematów, tych przyjemnych jak i znacznie cięższych. Umiejętnie buduje napięcie i stwarza delikatną otoczkę tajemniczości. Nie boi się otwarcie pisać o miłości, zdradzie, przemocy fizycznej jak i psychicznej. Porusza nas swą szczerością i prostotą wyrażeń. Dogłębnie porusza naszą podświadomość i udowadnia, że tak...faktycznie to prawda. 
Przez troski i pragnienia zawarte w utworach zwraca uwagę na to, czego potrzebuje kobieta i pomaga znaleźć rozwiązanie zaspokojenia tych potrzeb. A użyte metafory sprawiają, że czytelnik potrzebuje chwili na zadumę, aby móc sobie wszystko na nowo poukładać w głowie. 


Silne, prawdziwe emocje? Doza tajemniczości, ale i szczera prawda? Zapewniam, że to czeka Was po przeczytaniu "Słońca i jej kwiatów". Rupi w niezwykły sposób potrafi ubierać w słowa nawet te tematy, które zazwyczaj nikt nie ma odwagi poruszyć, autorka jednak tego się nie boi i otwarcie wyraża swoją postawę wobec danej kwestii. 
Twórczość Rupi ponownie skłania nas do refleksji i sprawia, że mamy ochotę zatrzymać czas i zmienić coś w swoim życiu. 


Muszę przyznać, że jestem miło zaskoczona tym tomikiem i z pewnością nie raz do niego wrócę, gdyż autorka w niesamowity sposób opisuje istotne wartości w naszym życiu, zwraca uwagę na ważne jego aspekty, a co najważniejsze dodaje otuchy jako jedna z tych kobiet.

Prawdziwe, wzruszające i niezwykle emocjonujące utwory, o których z pewnością nie zapomnicie, sprawią, że otworzycie oczy na  świat i będziecie chcieli zmienić coś w swoim życiu.


Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Otwartemu. 

2 komentarze:

  1. Jestem ogromnie ciekawa tego tomiku :) Słyszałam wiele dobrego o twórczości Rupi <3

    OdpowiedzUsuń
  2. Koniecznie musisz sięgnąć po jej twórczość :)

    OdpowiedzUsuń