czwartek, 9 marca 2017

"Kolejny rozdział" Agata Kołakowska - RECENZJA

Jak byś się czuł czytając powieść, która coraz bardziej przypomina Twoje życie?

"Kolejny rozdział"
Autor: Agata Kołakowska
Wydawca: Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Ilość stron: 396
Data wydania: 9.02.2017r.Autorka zaserwowała nam bardzo intrygującą historię, która na samym początku wydaje się być zupełnie zwyczajną. Jednak pewnego dnia, wszystko się zmienia...

Z niesamowitą przyjemnością pochłaniałam kolejne strony powieści, gdyż język autorki, jest tak lekki i interesujący, że nawet najzwyklejsze opisywane czynności sprawiały wrażenie najciekawszych na świecie. Nie sposób było się nie wciągnąć w historię. Powieść bardzo dobrze zbudowana z licznymi wątkami, a co najważniejsze z intrygą tak rozpracowaną, że mimo tego, iż na początku wpadłam na rozwiązanie, to autorka później tak nam pokomplikowała wydarzenia, że kilka razy potrafiłam zmienić zdanie odnośnie moich podejrzeń.

Głównymi bohaterami powieści są Maciej Tarski oraz Kalina Milewska. Maciej jest redaktorem naczelnym znanego Wydawnictwa Master, w którym pracuje już od 15 lat. Niestety jego życie jakby można było się zastanowić, wcale nie jest takie ciekawe. Ciągle zapchana skrzynka mailowa z propozycjami wydawniczymi, wieczne stosy maszynopisów, które tylko czekają na przeczytanie. Jednym słowem ciągła rutyna, mieszkanie w samotności i przelotny romans z jedną z koleżanek z Działu Promocji. 
Natomiast Kalina  jest sławną pisarką, którą to przed paroma laty odkrył właśnie sam Maciej, odnieśli sukces, jednak ostatnia powieść Kaliny niestety nie zebrała tak samo fantastycznych opinii jak jej poprzednie historie. Dlatego teraz Kalina czuje dość uciążliwą presję podczas pisania nowej książki. I jak możemy się tego spodziewać, nie idzie jej ona najlepiej, a Maciej tylko ciągle wydzwania i pyta o postępy, gdyż martwi się o terminy. Dlatego Kalina potrzebuje nieco spokoju, chce na kilka dni wyjechać do Sadkowa, do ulubionego pensjonatu, zaszyć się w pokoju i wciągnąć w wir tworzenia. Na szczęście wena jej nie opuszcza a sprawia, że Kalina wpada na zupełnie nową historię, sto razy lepszą niż ta, nad którą tak teraz ślęczy. Powiadamia o wszystkim Macieja, przekonuje go, że ma jej zaufać a ona spokojnie stworzy hit, a o terminy ma się nie martwić.

Tak zaczyna dalej płynąć życie naszych bohaterów. Jednak pewna wiadomość mailowa, która trafia do skrzynki Macieja, wszystko zmienia. Kolejna propozycja książki, pierwszy rozdział, ok Maciej zaczyna czytać, jednak nigdy nie spodziewałby się takiej treści.


Zanim Maciej doszedł do pewnych wniosków, był pod wrażeniem umiejętności językowych autora. Nie ukrywał, że fragment ten go zainteresował, wręcz zaintrygował, ale...no właśnie, ale dlaczego był mu jakoś bardzo znajomy? Wręcz miał wrażenie, że ktoś dosłownie siedział w jego głowie, znał jego harmonogram dnia...a także najskrytsze tajemnice! Jak to możliwe, czy to jakiś żart?
Nasz bohater jak pewnie się domyślacie, bardzo się zdenerwował. Przecież jak ktoś obcy mógł tak wiele o nim wiedzieć?

Kiedy przychodziły kolejne rozdziały, cała ta sytuacja nie była już w żadnym stopniu zabawna, czy też ciekawa. Wręcz przerażająca! A niezwykłe podobieństwo imion i nazwisk osób występujących w historii, były zbyt podobne do tych prawdziwych. O całej tej sytuacji dowiedziała się również Kalina, bo to ona stała się drugą główną bohaterką kolejnych rozdziałów.


Autorka od momentu pojawienia się tajemniczych wiadomości od niejakiego XYZ, cały czas trzyma nas w napięciu. Koniecznie musiałam się dowiedzieć, kto za to odpowiada.

Kalina i Maciej zaczynają podejrzewać dosłownie każdego. Członków rodziny, przyjaciół oraz bliższych znajomych. Każdy idzie pod lupę, każdy ma coś wspólnego z tą historią i każdy coś o nich wie. Jednak nie jest to takie łatwe, osoba która tworzy kolejne rozdziały powieści zna ich najskrytsze sekrety. Zna ich bardziej niż oni sami siebie. Tym sposobem tragiczne wydarzenia z przeszłości wychodzą na jaw, a przelotne romanse sprzed kilku lat, znów mają swą siłę i niestety wpływ na dotychczasowe życie rodzinne naszych bohaterów.

Kim jest XYZ? Czego chce? Jak go zdemaskować?

W powieści pojawia się wiele postaci jak i wiele teorii spiskowych, jednak prawda jest tylko jedna. Czy bohaterowie pozwolą zniszczyć sobie życie? Czy znajdą winnego?

Niestety wszelkie tropy i podejrzenia prowadzą od jednej osoby do kolejnej i jak tu teraz wierzyć swoim najbliższym? Kalina i Maciej nie mogą już być niczego pewni. XYZ dopada ich nawet w ich mieszkaniach, a tajemnicze listy nie wróżą niczego dobrego, gdyż kolejne rozdziały stają się rzeczywistością i przepowiednią, które dopadną Kalinę i Macieja.

Wiele się wydarzy i wiele tajemnic wyjdzie na jaw. Czy nasi bohaterowie poradzą sobie z zagadką?

Koniecznie musicie się dowiedzieć kim jest XYZ!

Jednego możecie być pewni, nie będziecie się tego po nim spodziewać.
Serdecznie polecam, tę jakże wciągającą historię :)Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka.

2 komentarze:

  1. Jestem zaintrygowana tą książką, jak Maciej pierwszym rozdziałem nowozaproponowanej książki. Nie dość, że fabuła jest bardzo interesująca, to na dodatek wyszła spod pióra polskiej pisarki. Nic, tylko czytać :)
    Malwina

    OdpowiedzUsuń
  2. Książka ma piękną okładkę i sama fabuła też brzmi interesująco. Dodaję ten tytuł do listy! :)

    OdpowiedzUsuń