wtorek, 8 maja 2018

"#arkusz poetycki" Billie Sparrow - RECENZJA


"często się rozsypuję... "

 "#arkusz poetycki"
Autor: Weronika Maria Szymańska
Wydawca: Wydawnictwo Flow Books
Ilość stron: 240
Data wydania: 18.04.2018r.
Zauważyliście, że ostatnio coraz częściej są wydawane tomiki poezji? Jednak nie wszystkie zasługują na ten szał jaki wokół nich jest wywoływany. A dlaczego? Bo nie dostarczają emocji i najzwyczajniej w świecie są słabe... A jak było tym razem?
Muszę przyznać, że treść "#arkusza poetyckiego" Billie Sparrow idealnie pasuje do dzisiejszych czasów, gdyż ukazuje świat takim jaki jest naprawdę, nie owija w bawełnę a co najważniejsze, zwraca uwagę na rutynę i szarą rzeczywistość, która nas otacza. Spokojnie w wielu przypadkach mogłam utożsamić się z tym co napisała autorka. Dlatego też uważam, że tomik ten z pewnością zainteresuje młodego jak i starszego czytelnika, ponieważ porusza bliskie nam tematy.
Cały tomik został podzielony na pięć oddzielnych części: pokolenie, tożsamość, uniesienia, w(y)rażenia i marność. A w każdej z nich przeczytamy kilkanaście mniejszych utworów.
Autorka skupiła się na rutynie, która dopada każdego z nas i sprawia, że nie mamy ochoty na nic co by nas uszczęśliwiło, porusza temat miłości, ludzkiej obojętności i nienawiści, problemów z którymi mysi borykać się każdy z nas. Także zwraca uwagę na erę Internetu, w której to sława i liczby są najważniejsze a to co czuje drugi człowiek jest spychane na bok...., bo przecież w XXI wieku liczą się tylko sława i subskrypcje, prawda?


" ***
często się
rozsypuję

zawsze składam
cierpliwie
od nowa

za każdym razem
trochę inaczej"


Niektóre z utworów od razu przemawiają do nas z dokładnym sensem i zamiarem przekazania zaplanowanej treści, ale Billie Sparrow zadbała o to, aby jednak pozwolić nam na chwile zadumy i zastanowienia, gdyż przeczytamy również te utwory, w których nic nie będzie tak oczywiste jak mogłoby się wydawać, a liczne epitety i metafory tylko podsycą naszą ciekawość i działają na wyobraźnię.
"#arkusz poetycki" czyta się bardzo szybko i przyjemnie, a najważniejsze jest to, że nie odczuwamy ani odrobiny nudy podczas zapoznawania się z treścią. W dodatku liczne metafory skłaniają do głębszych przemyśleń i sprawiają, że na chociaż sekundę czy dwie popadamy w zadumę, smutek a także rozpacz.
Jeżeli chodzi o wygląd to tomik został wydany w twardej oprawie i genialnej szacie graficznej, dodatkowo w środku znajdziemy piękne grafiki nawiązujące do treści w bardzo wyrazistych kolorach.


Podsumowując, "#arkusz poetycki" pozytywnie mnie zaskoczył, treść okazała się bardzo dobra a co najważniejsze życiowa, co z pewnością podnosi jego ogólne wrażenie. Zatem jeżeli chcecie przeczytać o istotnych sprawach w niebanalny sposób, będzie to lektura idealna dla Was :)

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Znak.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz