środa, 8 listopada 2017

"Obsesja" Katarzyna Berenika Miszczuk - RECENZJA

A Ty? Na punkcie czego masz obsesję?

 

 "Obsesja"
Autor: Katarzyna Berenika Miszczuk
Wydawca: Wydawnictwo W.A.B.
Ilość stron: 400
Data wydania: 27.09.2017r.


Sięgając po polskie powieści zawsze mam pewne obawy, gdyż bardzo rzadko natrafiam na te wciągające i warte uwagi historie. Decyzja o przeczytaniu "Obsesji" była pewnym impulsem, wiem że inne powieści pani Miszczuk cieszą się popularnością, dlatego też zaryzykowałam i tak o to, pierwsze spotkanie z twórczością tej autorki mam już za sobą. Czy się zawiodłam? Nie, zdecydowanie nie. Pierwszy raz miałam w rękach tak wciągającą i interesującą powieść polskiego autorstwa.


Język autorki lekki i przyjemny. Powieść napisana w taki sposób, że nie mogłam się od niej oderwać. Intrygująca, tajemnicza, a co najważniejsze nieprzeładowana bezsensownymi opisami. Bardzo dobrze wyważona, ze świetnie zaplanowaną fabułą, która okazała się być dopracowaną w każdym szczególe. Barwne postaci o mocnych charakterach, a co najważniejsze - realistyczne. Główna bohaterka, której kreacja okazała się tak rzeczywista, że nie mogłam się nadziwić. Kobieta ani trochę nie wyidealizowana. Prawdziwa, myśląca jak każdy z nas, mająca takie same obawy, czy fetysze jak my. Dzięki temu zdecydowanie staje się bliższa czytelnikowi, gdyż bardzo często niektóre z jej zachowań czy myśli są identyczne z naszymi. Kolejnym plusem powieści okazały się być genialne dialogi te zabawne jak i ironiczne, które sprawiały, że miło przewracało się kolejne strony powieści.

Naszą główną bohaterką jest 29-letnia Joanna Skoczek, lekarz psychiatrii, która po rozstaniu z mężem postanowiła powrócić do Warszawy i aktualnie pracuje w jednym ze szpitali. Nowe miejsce pracy, nowi ludzie, Joanna już odnalazła się w tej sytuacji, jednak najbardziej niepokojące są dolne partie budynku, w którym pracuje. Ciemne korytarze z obdrapanymi ścianami i przerażająca szatania wypełniona dziesiątkami metalowych szafek. Na szczęście w pokoju lekarskim Asia ma świetnych znajomych po fachu, Karola i Ulę. Praca w szpitalu jest bardzo męcząca, dziesiątki pacjentów, masa papierkowej roboty i nieszczęsne dyżury. 
Wszystko byłoby całkiem dobrze, gdyby nie pewnie niepokojące wydarzenie jakie miało miejsce w jednym z budynków szpitala. Asia w nocy bardzo często musi przemierzać ciemnie korytarze aby poruszać się pomiędzy oddziałami, zatem możecie się domyślić, że nie jest to ani trochę przyjemne.  W dodatku przy windach ciągle wpada na jednego salowego Łukasza, który aż za bardzo chce ją poznać. 

Tajemnicze morderstwo? Nie inaczej. W szpitalu jest coraz niebezpieczniej, a Asia w swojej szafce zaczyna znajdować krótkie liściki od Tajemniczego Wielbiciela. Pierwszy liścik jest i może zabawny, ale kolejne już nie, uwierzcie mi, Asia jest na celowniki. Dlaczego? I kim jest Tajemniczy Wielbiciel?


W życiu Asi coraz więcej się dzieje, odświeżenie starej znajomości ze studiów, śledztwo, znajomość z Łukaszem jak i Markiem - lekarzem medycyny sądowej (nawiasem mówiąc moim ulubieńcem 💕), mimo wszystko praca w szpitalu nie jest już przyjemnością. Niestety mają miejsce kolejne tragiczne wydarzenia. Nikt nie wie kto za tym stoi, ale jedno jest pewne. Przestępca ma na punkcie kogoś obsesję... a nasza bohaterka w swojej szafce znajdzie hmm niespodziewany prezent, który dosłownie zwali ją z nóg.

Akcja powieści stopniowo nabiera tempa serwując nam coraz to mocniejsze smaczki. Intryga dotycząca zabójcy została tak misternie zaplanowana, że kiedy już byłam przekonana kto za tym wszystkim stoi, bach! Dopadło mnie totalne zaskoczenie i zostałam wbita w fotel. Kolejny plus dla autorki za to, że potrafiła zaskoczyć czytelnika i tak poprowadzić fabułę, abyśmy zupełnie się w niej zagmatwali. "Obsesja" utrzymana jest w mocnym klimacie przerażających, szpitalnych korytarzy i oddziału psychiatrii. Jeżeli zastanawiacie się, czy pojawi się tu wątek romantyczny, to odpowiedź brzmi nie, ale główna bohaterka będzie kilka razy musiała poradzić sobie z działaniami zalotników. 

"Obsesja" okazała się być bardzo dobrym rozpoczęciem nowej serii pani Miszczuk, tak dobrym, że najchętniej w tej chwili sięgnęłabym po kontynuację i mam nadzieję, że długo nie będziemy musieli na nią czekać. 

Świetna historia, przede wszystkim wciągająca, tajemnicza i nieco przerażająca.

 Zbrodnia doskonała? Skórzane rękawiczki? Skalpel i takie same obrażenia każdej z ofiar? Asia przekona się o tym, że mieszkanie samej nie jest tak przyjemne na jakie mogłoby się wydawać, przynajmniej nie wtedy, gdy ktoś na Ciebie poluje i jesteś następną ofiarą.


Serdecznie Wam polecam tę niezwykle wciągającą historię i mam nadzieję, że miło spędzicie przy niej czas :).
Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu W.A.B.

5 komentarzy:

  1. 💙 wiedziałam, że Ci się spodoba! to czekamy razem na drugą część 😹😻💙

    OdpowiedzUsuń
  2. Już teraz mam ochotę sięgnąć po Obsesję,mimo że to trochę nie moje klimaty😄

    OdpowiedzUsuń
  3. Jeśli tylko ktoś lubi literaturę tego gatunku to potwierdzamy - będzie zachwycony. Szczególnie teraz, gdy aura za oknem sprzyja atmosferze fabuły. ;) Przyłączamy się do poleceń! Świetna recenzja! A w listopadzie pojawi się także trochę nowości z tej samej półki, więc przełom jesieni i zimy może być naprawdę atrakcyjny czytelniczo! :)

    OdpowiedzUsuń