wtorek, 17 kwietnia 2018

"Graffiti Moon" Cath Crowley - RECENZJA


Czy odważysz się spojrzeć na świat przez pryzmat sztuki?"Graffiti Moon"
Autor: Cath Crowley
Wydawca: Wydawnictwo Jaguar
Ilość stron: 294
Data wydania: 24.01.2018r.


"Graffiti Moon" to jedna z najlepszych powieści młodzieżowych jakie miałam okazję przeczytać. Prawdziwa, głęboka gdyż skłania do refleksji, a co najważniejsze pełna zaskakujących zwrotów akcji. Autorka w niezwykły sposób potrafi snuć historię, która z pozoru jest zwykła, ale posiada drugie dno i zdecydowanie jest bardzo wartościowa. Styl autorki po prostu fantastyczny!  
Cath Crowley wie jak bawić się słowami i jak zaczarować czytelnika metaforami czy porównaniami, których dosłownie nie zliczycie. Autorka pisze świeżo i barwnie, a to bardzo mocno wpływa na naszą wyobraźnię. "Graffiti Moon" to historia, która zabierze Was do świata w jakim chcielibyście żyć, to historia, która otworzy Wam oczy na wiele spraw i uświadomi, że nawet te najbłahsze są tymi najistotniejszymi. Historia, która porusza tematy rodzinne, relacje pomiędzy przyjaciółmi, temat biedy, sztuki i miłości.


Główną bohaterką powieści jest Lucy, która właśnie ukończyła 12 klasę i staje przed wyborem uniwersytetu, na którym będzie chciała studiować. Dziewczyna interesuje się sztuką, lubi rysować, ale najbardziej tworzyć w szkle. Obróbka tego niesamowitego materiału jest dla niej prawdziwą magią i ogromnym szczęściem, gdyż jej praktyki w zakładzie u Ala mogą przerodzić się w poważniejszą pracę podczas studiów. W dodatku Lucy jest strasznie zakochana w twórczości ulicznego artysty, który praktycznie co noc pokrywa nowy obszar miasteczka jednym ze swych graffiti. Jednak jego rysunki nie są zwyczajne, są zupełnie inne, głębokie i tajemnicze. Lucy pragnie spotkać Shadow'a i porozmawiać z nim o jego twórczości. Niestety istnieje pewien problem... Nikt nie wie kim jest Shadow i jak go znaleźć. 

Wszyscy wiedzą tylko, że zawsze towarzyszy mu Poeta..., ale kim on jest?

Pewnego wieczoru, kiedy Lucy wraz z przyjaciółmi idzie świętować ukończenie szkoły, nie wie, że ta noc okaże się spełnieniem jej marzeń. Spotyka Eda, dawnego znajomego, z którym wiązała ją kiedyś pewna znajomość, ale Ed w 10 klasie zrezygnował ze szkoły i zaczął dorabiać w miejscowych sklepach. Lucy bardzo miło wspomina ich krótką relację, gdyż Ed również interesował się sztuką, ale ich wspólna randka niestety nie mogła zaliczyć się do udanych. Krew i ból...po takiej randce raczej można zapomnieć o przyjaźni.
Jednak tej nocy losy tej dwójki i pozostałych przyjaciół się połączą i wspólnymi siłami po miejscowej imprezie, wszyscy pójdą szukać Shadow'a. Ponoć go znają, zatem czemu by nie spróbować?

 Jak myślicie czy dowiedzą się kim jest Shadow i Poeta?


Lucy, Eda, Leo, Liz, Dylana i Daisy czeka noc pełna wrażeń. Tajemnice, nowe doświadczenia i stare znajomości, to wszystko sprawi, że nigdy tej nocy nie zapomną. Lucy i Ed spędzą razem mile chwile, nawet pomimo tego, że rozstali się w mało przyjaznych warunkach, to ta noc okaże się przełomowa. Nocne wariacje okażą się odkrywcze jak i niebezpieczne, bo napad na szkołę z pewnością nie wróży nic dobrego. Jak potoczą się ich losy? Kim jest Shadow, a kim Poeta? Jak myślicie, jakie tajemnice skrywają główni bohaterowie?

"Graffiti Moon" zachwyca, daje chwilę na refleksję, zaskakuje i pokazuje, że nawet w mało istotnych szczegółach kryje się piękno. Pokazuje jak istotna w życiu każdego człowieka może być sztuka. Zdradza sekrety i tajemnice ludzkiej wyobraźni, nakręca ją i bawi się nią. Bo to tu z ludzkiego serca wyrasta trawa, która czeka aż ukochana osoba skosi ją kosiarką...bo to tu wszystkie wspomnienia potrafią zmieścić się w małej buteleczce ze statkiem...bo to tu...człowiek o ogromnym sercu potrafi zmienić świat na lepsze.

Prawdziwa, piękna, fantastyczna, niezwykła! Serdecznie Wam polecam tę niesamowitą historię.Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Jaguar.

1 komentarz:

  1. Ja nie czytałam tej książki, ale brałam się za inną jej nowość. Własnie wstawiłam recenzję. Ksiązka mi się podobała, styl pisania jest świetny, wiec sądze, że i po tę powieść sięgnę.
    pozdrawiam
    polecam-goodbook.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń